23 września to początek kalendarzowej jesieni. W tym roku był to wyjątkowo ciepły i słoneczny dzień, z którego skorzystali uczestnicy XXIX Rajdu Skórzanych. Tegoroczna edycja "Wędrówki z pedagogiem" zawitała do Zwolenia - rodzinnego miasta pomysłodawcy imprezy śp. Henryka Marciniaka.
Impreza była częścią cyklu "Graj i zwiedzaj Ziemię Radomską", która została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Rajd popularyzował turystykę i krajoznawstwo regionu radomskiego oraz zachęcał młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego. Był okazją do promowania działalności PTSM. Z racji tego, że odbywała się na terenie powiatu zwoleńskiego organizatorzy przybliżali uczestnikom postać Jana Kochanowskiego, najwybitniejszego twórcy renesansu.
Na starcie w miejscowości Sucha stawiło się 10 drużyn:
- gospodarze - ZSSOSiU w Radomiu,
- SP w Bartodziejach z p. Beatą Naporą,
- ZSP w Zalesicach z p. Joanną Piskorz i p. Wiolettą Łukawską,
- ZSP w Sławnie z p. Anetą Gadalską,
- ZSP w Jedlińsku z p. Katarzyną Konopką i p. Dariuszem Religą,
- SP w Mąkosach Starych z p. Krystyną Kupis,
- PSP nr 31 w Radomiu z p. Katarzyną Kamańczyk, p. Pauliną Marszałek i p. Dariuszem Sadalem,
- PSP w Polanach z p. Iloną Zdanek-Sadkowską,
- MOW w Wierzbicy z p. Moniką Kufel-Maletą i p. Iloną Domańską,
- SOSW im. Janusza Korczaka w Radomiu z p. Iwoną Nawrot i p. Iwoną Obrzydowicz.
Trasę rajdu wyznaczył Pan Łukasz Sobol, prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu, który przy wsparciu przewodnika PTTK Pana Marka Kowalika poprowadził piechurów przez południową część Puszczy Kozienickiej do Zwolenia. Uczestnicy mieli okazję popisać się samodzielnym zdobywaniem wiedzy rozwiązując test wiedzy i spostrzegawczości oraz questową grę terenową inspirowaną postacią Jana Kochanowskiego. Ruch na świeżym powietrzu i trening szarych komórek to idealna propozycja dla młodych ludzi, doświadczonych pandemią i trudami współczesności. Wędrując przez puszczę młodzież uczyła się odpowiedzialności za środowisko naturalne, co wpisywało się w założenia 29. Akcji Sprzątanie Świata. Organizatorzy przekonywali, że "Wszystkie śmieci są nasze" - a uczestnicy rajdu dbali, by nie zostawić po sobie na trasie żadnych "śmieciowych" śladów.
Dzięki uprzejmości Gminy Zwoleń uroczyste zakończenie wędrówki odbyło się na terenie rekreacyjnym przy zwoleńskim zalewie. Tu nieco strudzeni piechurzy mogli odpocząć przy ognisku, posilić się i z nową energią zatańczyć belgijkę oraz przystąpić do konkursu piosenki turystycznej. Ochotników do popisów wokalnych nie brakowało, a jury miało trudne zadanie. Śpiewy i tańce mogłyby trwać do wieczora, jednak czas nieubłaganie płynął. Na zakończenie imprezy wręczono nagrody w poszczególnych konkurencjach.
Konkurs wiedzy i spostrzegawczości:I miejsce - PSP nr 31 w Radomiu
II miejsce - SP w Mąkosach Starych
III miejsce - MOW w Wierzbicy
Konkurs piosenki turystycznej:
I miejsce - ZSP w Jedlińsku
II miejsce - PSP w Polanach
III miejsce - ZSSOSiU w Radomiu, klasa 2B
Questowa gra terenowa:
I miejsce - SOSW "Korczak" w Radomiu
II miejsce - ZSSOSiU w Radomiu, klasa 1D
III miejsce - SP w Mąkosach Starych
Ponadto wszystkie drużyny otrzymały upominki i podziękowania za obecność na rajdzie. O sprawne zorganizowanie imprezy zadbał przede wszystkim Zarząd Oddziału PTSM "Ziemia Radomska" - p. Kasia Kamańczyk i p. Kasia Kłos-Bochniak. Nad konkursami i trasą pieczę sprawował p. Łukasz Sobol. Kierownikiem rajdu był p. Rafał Rejmer, którego wspierali nauczyciele "Skórzanki".
ZSSOSiU, to szkoła mody. Miejmy nadzieję, że przekonaliśmy młodzież do mody na wędrowanie z PTSM :)